Evropa se nepoučila a dále

O víkendu 9. května jsme si připomínali konec nejstrašnější člověkem způsobené katastrofy v historii lidstva. Kladly se věnce, byly pronášeny proslovy a posledních 400 odvedenců skládalo přísahu. Nebude zřejmě od věci si v dnešních souvislostech připomenout kromě konce i ..

Georgi Grigoriev Balkanski

Tento známý veterán bulharského anarchistického hnutí zemřel 12. října 1996 v Sofii v požehnaném věku 90 let. Od svých patnácti roku byl členem Bulharské anarchokomunistické federace (Anarchist Communist Federation of Bulgaria - FACB), jejíž počátky se datují od roku 1919 a s ..

Pravy Bill Clinton a jeho politika

Prisel cas, s ohledem na krvava dramata probihajici na nasi planete, dozvedetse s kym mame ve Washingtonu tu cest, uz s ohledem na vahu Spojenych statu, ale ipro jejich vyhybani se rade problemu, jez - mimochodem - do znacne miryspoluvytvarely.Zivot presidenta nemuze byt soukromy. Mluvilo se o veku ..

Baví mě diplomacie, která utváří svět

Doc. Zdravko Popov vystudoval filozofii a psychologii na sofijské Univerzitě sv. Klimenta Ochridského, kde dále působil jako asistent a následně docent filozofie. V roce 1990 se stal poradcem prezidenta pro zahraniční otázky. Dále působil jako předseda UNICEF v Bulharsku, viceprezident ..

Uděláme vám z toho Guantánamo

Za „fašismus a obchod s nevolníky“ označil propuštěný z pracovního tábora opozičník Aleksandr Atroščankaŭ to, co se děje s po loňských volbách odsouzenými protivníky Alexandra Lukašenka.Atroščankaŭ, který byl během předvolební kampaně tiskovým mluvčím jednoho z ..

Evropská unie - měsíc po rozšíření

Dovolte, abych Vás přivítal na konferenci , kterou pořádá při příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie a dalších států střední a východní Evropa Krajská hospodářská komora jižní Moravy. Nazvaly jsme tuto konferenci „EU – měsíc po rozšíření“ nebo-li ..

Političtí vězni z Kodaně

Summit EU probehl jiz pred nekolika tydny. Jelikoz nehorela auta a nerincely rozbijejici se vylohy, o protestech jsme se z korporativnich medii nedozvedeli nic. Stejne tak jsme se nic nedozvedeli o tom, ze i pres to, ze veskere akce byly nenasilne, ctyri lide cekaji ve vazbe na sve procesy.O tom, ..

Nesnadná volba evropské cesty

Během války nemluvili o Evropě jen nacisté. Zejména v západní Evropě o ní diskutoval i protinacistický odboj, když zvažoval budoucnost svých států. I když bojovali za nezávislost a suverenitu své vlasti, mnoha účastníkům odboje se druhá světová válka jevila jako důkaz, že ..

O Evropské unii

Evropský parlament je společně s Radou rozpočtovým úřadem společenství. Společně s Radou stanovuje rozpočtový plán. Jmenování a kontrolaJmenovací a kontrolní práva má Evropský parlament především vůči komisi. Nejpřísnějším kontrolním právem je vyjádření nedůvěry ..