246ZOBRAZENÍ

Můžeš mi říct na jaké demonstraci a kde jsi byl?
Byl jsem na demonstraci v německém hlavním městě Berlíně. Byla to demonstrace proti připravované válce v Iráku. Podobné protiválečné akce se konaly ve stejný den ve všech velkých městech světa.

* Jak akce probíhala, kolik a jakých skupin se na ní podílelo?

Toto celoberlínské shromáždění proti válce dělalo asi 100 skupin, od ATTACu až po PDS a Zelené.

Jinak se akce vyvíjela dobře. Ve 12.00 bylo na Alexanderplatzu 500 000 lidi. Průvod se dal do pohybu o několik minut později a byl složen z jednotlivých bloků. Každý blok měl svoje transparenty, pikety a rozdával letáčky. Hlavně proti připravované valce a Bushovi.

Konec pochodu byl na Siegessaule, kde bylo připraveno velké podium. Na podiu vystupovali řečníci a hudební skupiny, např. Bullis.

* Byly nějaké problémy s policií, bolševiky, fašisty?

Problémy s policií v celku nebyly, protože se této akce proti válce účastnili poslanci za PDS a Zelené. Dokonce tam byl předseda parlamentu Tierse.

Pouze jednou co jsem viděl se policie pokusila zaútočit na jeden z bloků. Byl to autonomní blok, který se skládal asi z 1000 lidí. Když tento blok šel okolo sochy pruského krále Fridricha Velikého, házel po něm pytlíky s červenou barvou, socha byla úplně červená. Policie se po chvíli stáhla, protože se k bloku přidávalo čím dál tim víc lidi.

* S bolševiky problém také nebyl. Bylo jich všude plno. Rudé prapory a vlajky s Che byly nepřehlédnutelné.

Fašisté na tuto akci mobilizovali. Byla to NPD a Volní kamarádi. Podle některých lidí tam mělo být asi 400 nacistů. Samozřejmě oblečených v normálních šatech, aby nebyli poznat.

Problémů s nácky na akcích levice proti kapitalismu a nyní i proti válce je čím dál tím víc. Ve městech, kde nejsou militantní atnifašisté musí pacifističtí demonstranté trpět přítomnost členů nebo symapatizantů NPD a jiných pravicových skupin.

O tom jestli tam byli nebo ne jsem se nedozvěděl, ale asi ne.

* Jak ses vyhnul problémům na hranicích, byly nějaké?

Problémy na hranicích nebyly žádné. Celníci si prohlíželi můj pas sice delší dobu, ale pustili mě do EU.

* Jak akci hodnotíš?

Akci hodnotím vcelku pozitivně. Přišlo hodně lidí, půl milionu to už je nějaká masa, která něco dokáže.

Na druhou stranu demonstrovat s bolševiky a poslanci se mi nezamlouvá.

* Všiml sis nějakého nápadného rozdílu oproti demonstracím proti válce v Česku?

Jak už jsem říkal, v Berlíně bylo hrozně moc lidí. Na demo v Německu přijde každý, kdo s něčím nesouhlasí a najde si místo, kam se může zařadit. Já si neumím představit, že bych šel v jednom průvodu s Grossem. V Německu by to možné bylo.

Další rozdíl je, že plakáty a nálepky vidíš v Německu úplně všude. Lidé jsou podle mne více informovaní než v ČR.

* Něco závěrem?

Doufám, že lidé v ČR si uvědomí potřebu účastnit se osobně veřejných akcí. Když přijdeš na sedmičku, všichni ti řeknou, ze jsou proti válce nebo náckům, ale kdo z nich byl na nějaké demonstraci?

Lepší by bylo začít něco dělat než jen poslouchat muziku, kde ti kapela zpívá o boji proti náckům. Chození na demo je to nejmenší, co lidé mohou udělat.