216ZOBRAZENÍ

V sobotu kolem půl druhé ráno se vloupal devatenáctiletý mladík spolu se svým pětatřicetiletým kumpánem do dodávky zaparkované v ulici Pod lipami ve třetím pražském obvodě. S vozidlem se chystal jeho majitel odjet na delší cestu a tak jej naložil všemi potřebnými věcmi.

Ty se staly lákadlem dvojici nenechavců. Nejprve vypáčili okénko dveří a následně ve voze odcizili kuchyňské nádobí a potraviny. Více již nestihli, protože je majitel vozu vyrušil. O několik chvil později oba muže zadrželi přivolaní policisté a předvedli je na místní oddělení. Jak se o chvíli později ukázalo, mladší z dvojice se na čin „posilnil“ dávkou drogy pervitin, kterou mu jeho starší kolega několik málo chvil před tím prodal. Oba muži si později z úst policejního rady vyslechli obvinění z trestného činu krádeže vloupáním, starší z dvojice byl navíc obviněn i z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Přišla o starožitnosti i šperky

Zatím neznámý pachatel využil v době od čtvrtka do neděle minulého týdne nepřítomnosti nájemníků bytu v ulici Na Balkáně ve třetím pražském obvodě k tomu, aby se do bytu vloupal. Do bytu vnikl pachatel skrze rozbité balkónové dveře a s sebou si odnesl finanční hotovost asi šedesát tisíc korun, nejrůznější šperky v hodnotě přibližně tři sta tisíc korun, dále audiosoustavu a televizor. Bez povšimnutí nezanechal neznámý poberta ani starožitnosti jako například kožich, barometr, vázu, či sošky ze slonoviny. Celkem způsobil pětašedesátileté nájemnici bytu škodu přesahující půl milionu korun. Po pachateli i odcizených věcech a špercích nyní policisté usilovně pátrají.

Na falešný pas neprošla

V sobotu krátce po poledni se snažila z pražského letiště odcestovat do Kanady jednatřicetiletá cizinka původem z černého kontinentu. V cestě by ji nic nebránilo, kdyby ovšem při odbavení nepředložila padělaný cestovní doklad. Ten, kromě toho, že byl vystaven na jiné jméno, nesl i další znaky falza. Ženu policisté zadrželi a policejní rada ji sdělil obvinění z trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny a umístil ji do cely. Po původu falešného cestovního dokladu nyní policisté pátrají.

Zadržen do čtyřiadvaceti hodin

V pátek jsme informovali o násilném trestném činu, který policejní rada kvalifikoval jako trestný čin vraždy. V Krymské ulici v obvodu Prahy 10 pachatel po předchozí slovní rozepři několikráte bodl nožem devětadvacetiletého R.K. Mladý muž na následky mnohačetných zranění zemřel. Pachatel z místa činu utekl. V sobotu se pražští policisté na základě šetření vypravili na severní Moravu, kde ve spolupráci s tamními policisty zadrželi podezřelého, šestačtyřicetiletého muže. Ještě v sobotu se podezřelý muž vrátil zpět do Prahy a následně si od policejního rady vyslechl obvinění z trestného činu vraždy. Šestačtyřicetiletý muž skončil v policejní cele a policejní rada podal návrh na uvalení vazby.

Napadený je třináctiletý chlapec

Policisté ze čtvrtého pražského obvodu šetří případ napadeného chlapce v prostorách základní školy. V pátek odpoledne dva dosud blíže neztotožnění mladíci napadli třináctiletého chlapce v Mikulově ulici. Nejprve jej udeřili opakovaně pěstí a poté, co chlapec upadl na zem, tak na něj opětovně zaútočili a do ležícího chlapce kopali. Zraněný chlapce skončil v nemocnici. Případ ublížení na zdraví, kde jsou útočníci pravděpodobně ze stejné školy, šetří policisté z Prahy 4.

Z kamaráda zloděj

V pátek v podvečer se sešla skupinka mladých lidí v jednom bytě v ulici Zrzavého v obvodu Prahy 6. Odpoledne, kolem půl šesté hodiny jela čtveřice osob, dvě dívky a dva mladíci, výtahem dolů. Najednou ale jednadvacetiletý Tomáš M. výtah zastavil a nastříkal kamarádovi do očí slzný sprej, vytáhl nůž a ohrožoval jednu z dívek. Požadoval její peněženku a když ji získal, vyhodil z ní osobní doklady a ponechal si hotovost a než z výtahu utekl, sebral si ještě mobilní telefon třiadvacetileté ženy. Loupežné přepadení, které se odehrálo ve výtahu, šetří policisté šestého pražského obvodu.

Pachatel škodovku zapálil úmyslně

K požáru vozidla vyjížděli policisté i hasiči v pátek před půlnocí do ulice V podskalí v Praze 9. Hasiči následně lokalizovali požár, který zachvátil osobní vozidlo značky škoda Forman. Dalším šetření policisté ve spolupráci s hasiči zjistili, že škodovku někdo úmyslně zapálil. Přední a zadní část vozidla neznámý pachatel polil hořlavou kapalinou a poté zapálil. Po dosud neznámém žháři, který svým jednáním způsobil škodu asi za pětatřiceti tisíc korun, policie pátrá.

Podezřelého policisté zadrželi při činu

V sobotu v podvečer sledovala starší žena nezákonné jednání šestatřicetiletého muže v Diskařské ulici v Praze 1. Muž se násilím přes zámek vozidla dostal do parkujícího vozu VW Golf červené barvy a odnesl si pouze drobnosti, nůž a baterku. Daleko se ale nedostal. Celé jeho jednání sledovala jednasedmdesátiletá žena, která na místo zavolala policejní hlídku a policisté díky popisu podezřelého muže zadrželi pouze o několik ulic dál. P.T. skončil na policejní stanici, kde si vyslechl obvinění z trestného činu krádeže a protože byl loni na podzim na podobnou trestnou činnost podmíněně odsouzen, skončil v policejní cele a policejní rada podal návrh na jeho vzetí do vazby.

Podezřelým je nezletilý

Od 6. května šetřili policisté devátého pražského obvodu případ úmyslného zapálení plastového kontejneru na tříděný odpad v ulici Martinická. Plameny se později přemístil i na další dva plastové kontejnery tříděného odpadu. Požár nakonec lokalizovali hasiči a vzniklá škoda činí necelých třicet tisíc korun. Policisté šetřením v okolí místa požáru postupně zjistili že podezřelým z trestných činů poškozování cizí věci a výtržnictví je teprve desetiletý Jan L., který uvedený den v odpoledních hodinách vhodil do kontejneru na tříděný odpad hořící papír. Když se odpad vznítil a došlo k požáru, chlapec z místa utekl. Dne 20. června policisté případ úmyslného založení požáru odložili dle § 159, neboť podezřelému v době spáchání trestného činu nebylo patnáct let

Mladý muž útočil na policisty

V pátek dvacet minut po půlnoci vyjížděla policejní hlídka do jednoho baru na Václavském náměstí, aby zde vyřešila konflikt několika hostů. Policisté po příjezdu na místo vyzvali skupinku osob, aby se zklidnila, ale třicetiletý muž z Prahy 4 se místo uklidnění rozběhl a pěstí jej udeřil do obličeje v blízkosti oka. O několik minut později, když se na místo dostavila další policejní hlídka, mladý muž nejprve slovně napadal policisty a poté opětovně proti jednomu z nich zaútočil a kopl jej do oblasti břicha. Po několika minutách už útočník seděl na policejní stanici a policejní rada z Prahy 1 mu později předal usnesení o zahájení trestního stíhání z trestného činu útok na veřejného činitele. Jeden z policistů má zhmoždění očního víčka a otoky a hematomy v obličejové části. Mladý muž skončil v policejní cely s návrhem na vazbu.

Útočil jako zběsilý

Policisté třetího pražského obvodu šetří od 19. června případ těžkého ublížení na zdraví. Vše začalo uvedený den asi pětačtyřicet minut po půlnoci. Ve Vinohradské ulici, naproti tramvajové zastávky Želivského, fyzicky napadl mladý muž o třicet let staršího pána. Čtyřiapadesátiletý muž z Prahy 2 se stěží bránil pěstím mladého muže. Po opakovaných úderech zůstal starší muž ležet na zemi, ale útočník se nezklidnil, dál intenzívně kopal muže do hlavy a když zůstal bezvládně ležet, kopl jej ještě několikrát do obličeje a nakonec mu dupnul na hlavu. Poté útočník na krátkou dobu odešel, ale vzápětí se vrátil a ještě ležícího opakovaně kopl do obličeje. Naštěstí se díky pozorným občanů dostavila na místo hlídka pohotovostní motorizované jednotky a útočníka na místě zadržela. Zraněného muže odvezla do nemocnice záchranná služba a muž zůstal hospitalizován na jednotce intenzívní péče s otřesem mozku, několika tržnými ránami na hlavě a zlomeninou spánkové kosti a čelisti. Případ i nadále policie šetří.