199ZOBRAZENÍ

Podle nedávných průzkumu zveřejněného ve čtvrtek si každý pátý Němec přeje obnovení monarchie. V touze   výměnit prezidenta za nového císaře je mladá německá generace ještě horlivější.

Britské jubilejní oslavy, holandská abdikace královny Beatrix ve prospěch následníka trůnu a švédský královský porod způsobily, že evropské královské rody kralovaly i mediálním titulkům. Více než polovina z 1012 Němců zodpověděla v anketě volební společnosti YouGov pro tiskovou agenturu DPA, že se zajímají o monarchie jiných zemí. 19 procent dokonce vyslovilo přání o restauraci vlastní monarchie. Mezi lidmi ve věku mezi 18 a 24 lety vyskočilo toto číslo na více jak třetinu, přičemž ve věkové skupině nad 55 let se ve prospěch monarchie vyslovil každý šestý dotázaný.

Princ Filip Kiril

Poslední německý císař Vilém II. odstoupil v r. 1918 v důsledku první světové války. V loňském roce se objevil v titulcích císařův pravnuk princ Filip Kiril Pruský po vyjádření, že bude usilovat o obnovení monarchie.

Přes narůstající podporu mezi mladými lidmi je většina Němců stále proti myšlence obnovy monarchie. 51 procent všech respondentů uvedlo, že král nebo královna by stáli příliš mnoho peněz. Šedesát devět procent uvedlo, že jsou zcela proti této myšlence.

Třetina odpověděla, že si myslí, že existence královského domu je i v moderním světě stále relevantní. Necelá polovina uvedla, že je to zastaralé.

Jedno z témat mezi dotazovanými zjistilo, že lidé cítí bližší vztah ke členům královské rodiny než k prezidentovi. Poslední z nich, Christian Wulff, rezignoval poté, co nedokázal odpovědět na řadu otázek týkajících se možné korupce.