156ZOBRAZENÍ
Po mnoha odkladech a téměř třech letech od rozsáhlých protestů proti americkému summitu a FTAA (připravovaný projekt Americké zóny volného obchodu) v Quebeku v dubnu 2001 se plánuje na 19. ledna 2004 začátek procesu proti Jaggi Singhovi před porotou města Quebec. Soudní líčení by mělo probíhat tři týdny. Jaggi Singhovi (jeden z nejaktivnějších anarchistů v sociálních bojích na východě Kanady) hrozí v případě, že bude uznán vinným, trest odnětí svobody v délce dvou let. Velmi pravděpodobné je pak uložení trestu odnětí svobody alespoň na několik měsíců.

Singh původně strávil 17 dní ve vazbě, čekajíc na propuštění na kauci. Následně byl obviněn z držení nebezpečné zbraně a účasti na riotu. Nakonec však byla obžaloba vznesena pouze ohledně druhého bodu. Připomeňme ještě, že proti Jaggi Singovi jsou paralelně vedeny i další procesy, např. za účast na protestu proti příjezdu Benjamina Netanjahua na Concordskou universitu či za aktivity na protiválečné demonstraci v září 2001 ve městě Quebeku.

V průběhu quebeckých protestů proti FTAA bylo v dubnu roku 2001 zatčeno mnoho účastníků pouličních akcí. Soudní procesy proti těm obžalovaným, kterým jsou kladeny za vinu nejzávažnější trestné činy, však začínají teprve nyní. V práci stále pokračuje Libertas Legal Collective, který podporuje obžalované aktivisty, a jenž můžete kontaktovat na následující adrese: legal@tao.ca.

Jaggi Singh vyzývá k mezinárodní solidaritě se stíhanými účastníky protestů. Jak uvádí, při vlastním nedávném stíhání za účast na demonstracích v Montrealu v roce 2000 si uvědomil, jak nesmírně významné je asertivně žádat o pomoc ještě před počátkem procesů. Pomoc přitom může zahrnovat různé formy - od solidarity (morální či finanční) až po zapůjčení videodokumentace či fotografií z událostí.

Jestliže jste proto byli účastníky quebeckých protestů, nebo někoho takového znáte, Jaggi Singh se na vás obrací s prosbou, zda byste nemohli pomoci v některém z následujících bodů:

Obvinění proti Singhovi se vztahují k prvnímu dni velkých protestů v Quebec city (pátek 20. dubna 2001). Jestliže máte jakékoli dokumenty (video či audio nahrávky, fotografie), zachycující Antikapitalistický karnevalový pochod, nebo přímo Singha, zkontaktujte prosím Jaggi Singha na jaggi@tao.ca a jaggisingh2003@yahoo.ca. Taktéž v případě, že jste se na místě nacházeli jako svědci. Jaggi též vyzývá ostatní případné obviněné, aby se vzájemně zkontaktovali a uvědomili i právní tým – Libertas Legal Collectiv – legal@tao.ca. Na zmíněné adresy můžete zasílat i jakékoli solidární finanční příspěvky. Jaggi Singh bude vděčný i za podpůrné maily v průběhu procesu.